Nënat refugjate drogojnë fëmijët e tyre gjatë emigrimit

Autori:Avdyl Pajaziti

Kriza e refugjatëve është përditësuar tash e sa kohë, megjithatë ata të cilët po e pësojnë më së shumti nga dicka e tillë janë fëmijët. Këto të paktën janë raportimet që gjithnjë tregojnë organizatat apo qendrat për strehimin e refugjatëve.

Ndërsa diçka tejet shqetësuese është raportuar gjatë ditës ku thuhet se nënat refugjate të cilat bëjnë rrugëtimin e tmerrshëm të tyre për të kaluar në vendet e Bashkimit Europian, janë të pajisura mjaft mirë me një medikament i qetësues i cili ka efektin e drogës e që atë ua dhurojnë fëmijëve të tyre, transmeton Klan Kosova.

E gjithë kjo vetëm për të përballuar udhëtimet e tyre në ato momente të rrezikshme, kur gjenden në varkë apo afër kufijve që zëri i fëmijëve të mos dëgjohet nëse ata qajnë apo flasin si zakonisht.

Fondi i Kombeve të Bashkuara për fëmijë (UNICEF) ka paralajmëruar për një shifër tejet alarmante ku sipas tyre mesatarisht 19.000 fëmijë vijnë çdo muaj në vendet e Bashkimit Europian, e që përballen me medikamente të tilla.

Ndërkaq një refugjate e cila ka përjetuar dhe ka parë gjithçka ndodhë nga emigrimi i tillë tha se shefat kontrabandues mbushin varkat e tyre përtej kapacitetit për të përfituar më shumë para.

E dicka e tillë është tejet e rrezikshme sepse ka pasur shumë raste ku gjithçka ka përfunduar me fatalitet, ngase në një varkë e cila është e paraparë për 25 persona është mbushur me mbi 50 persona e që është tejet e rrezikshme për pasagjerët.

Ndërkaq shifrat e refugjatëve nga agjencionet e OKB’së raportohet të jenë me më shumë se 200 mijë emigrantë të cilët kanë kaluar përmes Kroacisë nga Serbia vetëm në 3 javët e fundit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/nenat-refugjate-drogojne-femijet-e-tyre-gjate-emigrimit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala