Në Shqipëri Bajrami festohet me dëshirën për mirëqenie

Autori:Avdyl Pajaziti

Sot besimtaret myslimane ne Shqiperi dhe ne mbare boten festojne festen me te rendesishme ne kalendarin islamik Fiter Bajramin. Pas një muaji sakrifice e adhurimi ndaj Zotit, besimtarët myslimanë përfunduan të enjten muajin e shenjte te Ramazanin.

Mëngjesi i së premtes nisi herët për besimtarët myslimanë, të cilët si çdo vit falen në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” namazin e Bajramit. Falja nisi në orën 06:06 të cilën e parapriu leximi i Kur’anit dhe ligjërata.

Me këtë rast kreu i komunitetit mysliman të Shqipërisë Skënder Brucaj ka përcjellë një mesazh urimi për të gjithë besimtarët.

Muaji i begatë i Ramazanit filloi më 18 qershor dhe përmbyllet me shtrim e drekës së Bajramit.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ne-shqiperi-bajrami-festohet-me-deshiren-per-mireqenie/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala