Ndërmarrjet publike me ligj të ri  

Autori:Zekirja Shabani

Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës është miratuar Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Ndërmarrjet Publike.

Pas shumë diskutimeve ky projektligj ka kaluar me 74 vota pro.

Nga ky projektligj është kërkuar që të hiqet pika, e cila ka të bëjë me ndikimet e komunave për ndërmarrjet publike.

Muhamet Mustafa, deputet nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka qenë ai që ka kërkuar heqjen e këtij amendamenti.

Ai, tha se ka marrë përkrahjen edhe të të gjithë partive tjera politike rreth këtij amendamenti.

Mustafa, i cili është edhe kryetar i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, tregti dhe Industri kërkesën për heqjen e këtij paragrafi e mbështeti në analizat që i kanë bërë dhe përfundimet që kanë ardhë nga kjo analizë.

Por heqjen e këtij amendament nuk e ka mbështetur Partia Demokratike e Kosovës. Ata kanë kërkuar që ky amendament të diskutohet edhe njëherë. Me këtë rast u miratua edhe propozim për formimin e një komisioni funksional rreth këtij amendamenti.

Ndërsa ra poshtë propozimi i Lëvizjes Vetëvendosje.

Po ashtu, me 50 vota për, 25 kundër, 3 abstenime në parim Kuvendi ka miratuar projektligjin për Agjencinë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ndermarrjet-publike-me-ligj-te-ri/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala