Ndahet nga jeta Sabrije Deva

Autori:Gazeta Fjala

Ka ndërruar jetë sot Sabrije Deva, bashkëshortja e Veli Devës, politikanit e funksionarit të lartë të Kosovës gjatë viteve pas Luftës Antifashiste.

Sabrije Deva ishte ndër të parat femra shqiptare të Kosovës pjesëmarrëse në Luftën Antifashiste. Pas luftës ajo ishte aktiviste politiko-shoqërore dhe mësuese shumëvjeçare. Ish- nxënësit e saj e kujtojnë për punën e palodhshme me ta, ndërsa kolegët ku punoi për kolege të dashur e modeste.

Varrimi i Sabrije Devës do të bëhet sot në qytetin e lindjes, Gjakovë, në orën 16.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ndahet-nga-jeta-sabrije-deva/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala