Ndahet çmimi Nobel në fushën e shkencave ekzakte

Autori:Gazeta Fjala

Akademia Mbretërore e Shkencës në Suedi ka ndarë çmimin për Nobel për shkencë për dy profesorë nga Japonia dhe Kanadaja, për të arritura në fushën e fizikës.

Nobelisti Takaaki Kajita, është drejtues i Institutit për Hulumtime Kozmike në Universitetin e Tokios.

Ndërsa nobelisti tjetër Arthur McDonald është profesor në Universitetin Mbretërorë të Kingstonit në Kanadë.

Ata do të ndajnë çmimin në vlerë prej 960 mijë dollarëve.

Secili fitues marrë nga një diplomë dhe medale të artë në ceremoninë që mbahet më 10 dhjetor, në Oslo./Express

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ndahet-cmimi-nobel-ne-fushen-e-shkencave-ekzakte/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala