NATO: Shkelja e hapësirës ajrore turke nga Rusia s’është aksident

Autori:Gazeta Fjala

NATO thotë se shkelja e hapësirës ajrore të Turqisë nga Rusia “nuk duket si aksident”.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë sot se Rusia nuk ka dhënë “asnjë shpjegim të qëndrueshëm”, për dy shkeljet e hapësirës ajrore turke, që i ka bërë gjatë fundjavës, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Ai këto veprime i ka quajtur “të papranueshme”.

Rusia ka deklaruar se shkelja e parë ka ndodhur pasi që një avion rus ka hyrë në hapësirën ajrore turke vetëm për disa sekonda, për shkak të motit të keq. Ndërkaq, për shkeljen e dytë të raportuar, autoritetet ruse thonë se janë duke e hetuar ngjarjen.

Rusia ka filluar fushatën e saj ajrore në Siri të enjten e kaluar./lajmi.net

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/nato-shkelja-e-hapesires-ajrore-turke-nga-rusia-seshte-aksident/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala