NASA jep alarmin: Një asteroid sot do të kalojë pranë Tokës

Autori:Avdyl Pajaziti

Një asteroid 1 mijë metra i gjerë pritet të kalojë jashtëzakonisht afër Tokës, parashikim që ka ngjallur frikën për një katastrofë të paprecedentë. Objekti i quajtur “2014-YB35” ka thuajse të njëjtat përmasa me ato të asteroidit “Ben Nevis” dhe do të prekë lehtë Tokën ditën e premte, teksa do të lëvizë me një shpejtësi prej 23 kilometra në orë.

Meteorët e vegjël zakonisht kalojnë pranë planetit ku jetojmë, por një i përmasave të tilla kalon vetëm një herë në 5 mijë vjet, sipas llogaritjeve të kryera nga astronomët. Përplasja me Tokën do të shkaktonte një forcë shpërthimi të barabartë me mbi 15 mijë milionë tonelata (15 mijë megatonë) tritol.

Gjithashtu, çdo impakt do të shkaktonte ndryshime shkatërruese tek klima, tërmetet dhe tsunamët, duke çuar në çrrënjosjen e popullsive. Përplasja do të errësonte tërësisht shkatërrimin e vitit 1908, kur një copë meteori prej 50 metrash ra në Siberi. Shpërthimi i shkaktuar shfarosi 80 milionë pemë dhe dërgoi një lëkundje të fuqishme në mbarë Rusinë, që arriti në 5 ballë të shkallës Rihter. Ekspertët paralajmërojnë se është vetëm çështje kohe para se një asteroid, në gjendje t’u alternohet ndryshimeve ambientale, të përplaset me planetin tonë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/nasa-jep-alarmin-nje-asteroid-sot-do-te-kaloje-prane-tokes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala