MZHE 40 mijë euro mbushje pa tenderë

Autori:Avdyl Pajaziti

Fadil Ismjali sa ishte ministër i Zhvillimit Ekonomik nuk i ka respektuar procedurat e prokurimit nëpër tenderë.  Mbushjet telefonik për vete dhe stafin e tij ai i kishte blerë duke shkel ligjin.

Sipas Auditorit Gjeneral, kjo ministri nën drejtimin e Isjmalit kishte arritur marrëveshje me kompaninë IPKO për blerjen e mbushjeve telefonike pa zhvilluar një proces të hapur të prokurimit.

“ Në kuadër të marrëveshjes ishte paraparë furnizimi me aparate telefonike pa pagesë. Shpenzimet e ndodhura për vitin 2014 ishin 38,244 euro. Sipas zyrtarëve të MZHE-së edhe pse blerjet ishin bërë pa procedura të prokurimit oferta e IPKO-së ishte e përshtatshme dhe e lirë, dhe ajo ka sjell telefona mobil për stafin e MZHE-së”:, ka treguar Auditori në raport.

Mirëpo, edhe përkundër kësaj Auditori ka tërhequr vërejtjen se forma e tillë e kontraktimit ka qenë jo transparente dhe nuk ka ofruar konkurrencën e duhur të tregut./Gazeta Fjala/.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mzhe-40-mije-euro-mbushje-pa-tender/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala