MSA hyn në fuqi në pjesën e parë të vitit të ardhshëm

Autori:Avdyl Pajaziti

Marrëveshja e Stabilizim Asociimit e nënshkruar sot në Strasbourg pritet të hyjë në fuqi në pjesën e parë të vitit të ardhshëm. Së pari, ajo duhet të miratohet edhe në Parlamentin Europian.
BE njofton se vetëm pasi të hyjë në fuqi, do të vendosen marrëdhëniet kontraktuale me Kosovën, që nënkupton obligime të dyanshme.

Ndër të tjera theksohet se MSA do t’i ndihmojë Kosovës që të implementojë reformat e dizajnuara për arritjen e standardeve evropiane.

“Bashkimi Europian do të vazhdojë të mbështes përparimin e Kosovës në rrugën evropiane nëpërmjet procesit të stabilizim asoccimit, politikë e BE’së e dizajnuar për përforcimin e bashkëpunimit me vendet e Ballkanint Perëndimor sikurse edhe bashkëpunimin rajonal. Marrëeveshja e Stabilizim Asociimit është komponent kyce në këtë proces. Për të mbështetur reformat e nevojshme BE do të vëjë në dispozicion një ndihëmë të para-anëtarësimit për Ballkanin Perëndimir dhe Turqinë një shumë që shkon deri në 11.7 miliardë euro gjatë periudhës 2014-2020, prejt të cilave 645 milionë janë të alokuara për Kosovën”

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/msa-hyn-ne-fuqi-ne-pjesen-e-pare-te-vitit-te-ardhshem/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala