MPJ e Holandës: Ende s’kemi marrë vendim rreth Tribunalit

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministria e Punëve të Jashtme e Holandës, në një përgjigje për Gazetën Express, ka bërë me dije se ky shtet ende nuk ka marrë vendim nëse do të jetë nikoqir i Gjykatës Speciale e cila do të trajtojë krimet e luftës në Kosovë.
Qeveria holandeze ende nuk ka marrë vendim se a do të jetë vend nikoqir i Tribunalit Special që do të gjykojë krimet e luftës në Kosovë, njofton Gazeta Express.

Jozyrtarisht, tashmë është bërë e ditur se Haga do të jetë vendi ky pritet të gjykohen ish-pjesëtarët e UÇK’së, të cilët dyshohen për krime lufte. Ish-ambasadori i Holandës në Prishtinë, Robert Bosch, kishte thënë se vendi i tij ka vullnet politik që Tribunali të jetë në Hagë dhe se për këtë është duke negociuar me Bashkimin Europian. Por, në Ministrinë e Jashtme të Holandës kanë thënë për Gazetën Express se qeveria e tyre ende nuk ka marrë vendim për këtë.

“Qeveria e Holandës ende nuk ka marrë ndonjë vendim se a do të jetë nikoqire e Tribunalit të përmendur” ka thënë Chris Bakker, zyrtar për informim në MPJ’në e Holandës.

Bakker ka thënë se “si rezultat i kësaj ende nuk mund të japim informacione rreth lokacionit, shpenzimeve apo përzgjedhjes së gjyqtarëve”.

Një zyrtar i Qeverisë së Kosovës ka deklaruar për Gazetën Express, se Ministria e Jashtme e Kosovës do të negociojë me Holandën për funksionalizimin e Tribunalit.

Në përgjigjen për Express, Bakker ka thënë se kur është biseduar për statutin e Gjykatës , në emër të Kosovës ka negociuar Bashkimi Europian.

“Shërbimi për Veprim të Jashtëm Europian (EEAS) ka qenë pala kryesore konsultative për Kosovën sa i përket statutit të Gjykatës” ka thënë Bakker, bën të ditur Gazeta Express.

Kuvendi i Kosovës ka miratuar javën e kaluar ndryshimet kushtetuese dhe ligjin që i hapë rrugë krijimit të Gjykatës Speciale e cila pritet të vendoset në Hagë ndërkohë që një zyrë do ta ketë edhe në Prishtinë.Gjykata pritet të funksionojë sipas ligjeve të Kosovës.

Shefi i Zyrës së BE’së Samuel Zbogar ka thënë se Gjykata do të ngris aktakuzat e para nga janari i vitit të ardhshëm.

Ndërkohë që emrat e përfolur që mund të akuzohen janë krerët e UÇK’së që tani janë në nivele të larta të udhëheqjes në Kosovë, njofton Gazeta Express

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mpj-e-holandes-ende-skemi-marre-vendim-rreth-tribunalit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala