Mos dilni pa konsumuar mëngjes, më shumë rrezik nga sulmet në zemër

Autori:Avdyl Pajaziti

Në studimin që ka zgjatur 15 vjet, me 130 mijë njerëz, mbi moshën 45-vjeçare, është gjetur, se të gjithë ata që kanë ngrënë mëngjes, kanë pasur shanse më të vogla të sulmit në zemër.

Gjatë studimit, kanë ndodhur 3,772 sulme në zemër dhe 870 raste të sëmundjes së zemrës.

Ata që kanë ngrënë mëngjes, kanë pasur 20 për qind më pak shanse të goditen nga sulmi në zemër, se sa ata që nuk kanë ngrënë.

Studimi i bërë në Universiteti Osaka në Japoni, nuk ka gjetur ndonjë lidhje, mes ngrënies së mëngjesit dhe sulmit në zemër.

Sipas një teorie, mos ngrënia e mëngjesit, shkakton ngritjen e shtypjes së gjakut dhe rritjen e kolesterolit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mos-dilni-pa-konsumuar-mengjes-me-shume-rrezik-nga-sulmet-ne-zemer/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala