Miratohen amendamentet kushtetuese për FAK-un

Autori:Avdyl Pajaziti

Komisioni për Legjislacion dhe Mandate i Kuvendit ia ka dhënë dritën jeshile amendamenteve kushtetuese të cilat i hapin rrugë krijimit të Forcave të Armatosura të Kosovës.

Pro miratimit të këtyre amendamenteve kanë votuar 7 anëtarë të Komisionit , ndërsa kundër ka qenë deputetja e listës serbe dhe deputetja e LDK-së, Dorentina Makoku.

Kjo e fundi nuk është pajtuar me akronimin FAK, duke kërkuar që ushtria e ardhshme e Kosovës të quhet FARK, transmeton ORAinfo.

Gjithashtu anëtarët e Komisionit i bën thirrje Qeverisë që të procedojë menjëherë projektligjin për FAK-un, ndërsa nga Kryesia e Kuvendit kërkuan që këto ndryshime t’i fus në rend të ditës për seancën e ardhshme, në mënyrë që Kosova të bëhet me ushtri para se deputetët të shkojnë në pushim. /ORAinfo/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/miratohen-amendamentet-kushtetuese-per-fak-un/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala