Ministria e Mjedisit ndëshkon zbuluesin e keqpërdorimeve (Dokument)

Autori:Zekirja Shabani

I kanë mbetur edhe tre muaj punë në jetën e tij. Para se të dalë në pension, Besim Dobrunës, çdo ditë do ti duhet të udhëtoj afro 80 kilometra rrugë, nga Fushë Kosova për në Pejë.

Ky është shpërblimi i pleqërisë që ka marrë nga Ministria e Mjedisit për punën që ka bërë në këtë institucion .

Ai është transferuar në këtë qytet nga Prishtinë, me 31 mars, për të punuar si udhëheqës për Shërbime Profesionale, në Drejtorinë për Administrimin e Parkut Kombëtar ’’Bjeshkët e Nemuna’’.

Krejt kjo, pasi Dobruna ka nxjerrë në shesh se në Ministrinë e Mjedisit mungojnë rreth 100 milionë euro, nga taksat e pa mbledhura nga shfrytëzuesit e ujërave, gurthyesit, shfrytëzuesit legalë dhe ilegalë të rërës nga lumenjtë e prodhuesit e ujit, pijeve e të gjithë shkarkuesit e mbetjeve inerte që nuk kanë paguar taksë në bazë të udhëzimit administrativ 06/2006.

Ndërkaq, vendimin për transferim e Dobrunës në Pejë, Ministria e Mjedisit e mbështetë në arësyetimin se  Dobruna është përgjegjës për shkeljen e rregullave disiplinore.

E shkeljet e Dobrunës sipas këtij vendimi janë se ai ka munguar pa arsye për katër ditë në vendin e punës qysh në muajin mars të vitit të kalua.

Në atë kohë drejtori i Departamentit të Ujërave, Naser Bajraktari kishte inicuar që të merren masa ndaj Dobrunës./Gazeta Fjala/

dobruna2

dobruna

dobruna 3

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ministria-e-mjedisit-ndeshkon-zbuluesin-e-keqperdorimeve-dokument/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala