Ministri Agani po hetohet për aferën me stenta

Autori:Avdyl Pajaziti

Agani, bashkë me disa mjekë dhe biznesmenë të dyshuar për përfshirje në aferën me stenta, shpejt mund të përballen me aktakuzë nga Prokuroria Speciale e Kosovës.

Zyrtarë të Prokurorisë Speciale të Kosovës i kanë thënë arbresh.info se ish-ministri i Shëndetësisë Ferid Agani vazhdon të jetë nën hetime lidhur me skandalin e stentave.

“Ju informoj se hetimet kundër të pandehurit Ferid Agani janë duke vazhduar dhe ende ka kohe deri te përfundimi i fazës së hetimeve. Prokuroria do ta njoftoj opinionin publikë në momentin që do të përfundojnë hetimet për këtë rast”, është shprehur zëdhënësja e Prokurorisë Speciale Liridona Kozmaqi.

Ndërkohë, Prokurori Special i rastit muaj më parë pati pranuar se ia ka dalë që të mbledhë provat e nevojshme që dëshmojnë fajësinë e të dyshuarve.

Prokuroria Speciale madje pati paralajmëruar edhe ngritje të aktakuzës kundër disa të pandehurve dhe për disa vepra penale të ndryshme.

Përveç kësaj, Prokuroria Speciale ka zgjeruar hetimet në këtë rast, në të cilin përveç mjekëve, si të dyshuar për përfshirje në këtë skandal përfshihen edhe njerëz dhe biznese të tjera.

Ndryshe, skandali i stendave është i lidhur me mjekët të cilët dyshohen se janë përfshirë në mashtrime të pacientëve me stenta, duke i dërguar këta të fundit nga QKUK-ja në klinika private.

Të dyshuar në këtë rast janë ish-ministri i Shëndetësisë, Ferid Agani, mjekë të QKUK-së dhe të disa klinikave private që veprojnë në Kosovë, përfshi Lulzim Brovina, Borçe Petrovski, Ali Hocaogllu, Astrit Bakiqi, Nexhmi Zeqiri, Daut Gorani, Elfedin Muhaxheri, Murat Abazi dhe Reshat Emra.

Ndërsa në tetor bëhet një vit që kur Policia e Kosovës pati arrestuar 9 mjekë si dhe pati intervistuar ministrin e atëhershëm te Shëndetësisë, Ferid Agani bashkë me sekretarin permanent të kësaj ministrie, Gani Shabanin. /Arbresh.info

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ministri-agani-po-hetohet-per-aferen-me-stenta/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala