Minatorët grevist në rrezik për jetë

Autori:Zekirja Shabani

Gjendja e minatorëve grevist në minierën e Stantërgut në Trepçë po përkeqësohet.

Dr.Faik Bllaca, i cili i ka vizituar grevistët ka thënë për media se gjendja e përgjithshme e shumicës është e qëndrueshme, por ka edhe raste të alivanosjes si pasojë e pagjumësisë dhe ambientit në minierë.

“Disa prej tyre duhet të marrin infuzione, mirëpo ata kategorikisht janë të vendosur që të mos dalin jashtë miniere pa u plotësuar kërkesat e tyre”.

Tashmë merret vesh se 10 grevistë në gjendje më të rëndë dhe nëse vazhdohet kështu atëherë shëndeti i tyre mund të përkeqësohet edhe më shumë.

“Disa prej tyre duhet të dalin nga greva, në të kundërtën jemi të detyruar që t’i nxjerrim me forcë për t’ua shpëtuar jetën”, ka thënë Bllaca.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/minatoret-grevist-ne-rrezik-per-jete/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala