Miku i zëvendësministrit Ferat Shala emërohet Sekretar në MAP

Autori:Gazeta Fjala

Arton Berisha para dhjetë dite është emëruar Sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Administratës Publike. Këtë pozitë Berisha do të mbajë për tri vite. Para se ta marrë këtë detyrë ai ka punuar në prokurimin e Ministrisë së Mjediset, ku aktualisht Zëvendësministër është Ferat Shala, të cilin Berisha del të ketë të mik të fëmijës. Express ka mësuar se Berisha është djali i vëllait të gurës së Shalës. Baba i tij është Demir Berisha, vëlla i deputetes së PDK-së Sala Berisha- Shala, e cila është bashkëshortja e Ferat Shalës. Demir Berisha ka mbi vete kompaninë “Trasing Group”, nga e cila Shala ka deklaruar se merr nga 12 mijë euro në vit. Lidhjen familjare të Berishës e Shalës e kanë konfirmuar edhe në Ministrinë e Administratës

Ndikimi i njerëzve të Partisë Demokratikë të Kosovës, PDK për të rehatuar njerëz në poste publike po vërtetohet që është i madh.

Fuqinë për të rehatuar mikun e tij në një post shtetëror e ka treguar edhe Ferat Shala, që është pjesë e PDK’së dhe ish-zyrtar i lartë në hierarkinë e Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK).

Shala, që tani është zëvendësministër në Ministrinë e Mjedisit, e ke ka rehatuar mikun e tij në Ministrinë e Administrues Publike.

Madje, Arton Berisha është emëruar hiq më pak se Sekretar në këtë institucion.  Berisha që është djali i vëllait të deputetes Sala Berisha-Shala, postin e sekretarit në MAP do ta mbajë për tri vite.

Lidhjen familjare mes zëvendësministrit Shala dhe sekretarit Berisha e kanë konfirmuar për Express edhe vetë Ministria e Administratës.

“Ferat Shala, zëvendësministër në Ministrinë e Planifikimit Hapësinor është bashkëshorti i motrës së babait të tij”, thuhet në përgjigjet e MAP, shkruan Gazeta Express.

Por ata kanë thënë se Shala nuk ka ndikuar fare që Berisha të bëhet sekretar.

(Ferat Shala zëvendësministër në Ministrinë e Mjedisit)

“Kjo lidhje nuk ka pasur mundësi të ndikojë, për faktin se për emërimin e tij në postin e Sekretarit të Përgjithshëm ka vendosur Qeveria e Republikës së Kosovë, që është organi më i lartë ekzekutiv i vendit”.

Por, përveç kësaj zëvendësministri Shala dhe Arton Berisha kanë edhe një lidhje tjetër familjare.

Ata mes vete i lidh edhe kompania “Trasing Group”, ku Shala është i punësuar si menaxher këshillues dhe paguhet nga 12 mijë euro në vit.

Derisa, pronar i kësaj kompani është  Demir Berisha, vëlla i deputetes së PDK-së Sala Berisha- Shala, e cila është bashkëshortja e Ferat Shalës.

Derisa, sekretari I MAP, Arton Berisha del të jetë djali i pronarit të kompanisë  “Trasing Group”, Demir Berisha.

Zv/drejtor dhe menaxher në këtë kompani është Betim Berisha, i cili në të njëjtën kohë gjatë vitit 2012 ka qenë këshilltar komunal i PDK-së në Komunën e Drenasit.

Me vendimin e mbledhjes së 73 të Qeverisë nr.06/73, të  datës 5.2.2016, Arton Berisha është zgjedhur Sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Administratës Publike.

Berisha nga viti 2008 deri në vitin 2010, ka punuar në pozitën e zyrtarit, përkatësisht të ushtruesit të detyrës së drejtorit të prokurimit në Ministrinë e Mjedisit dhe të Planifikimit Hapësinor, kurse nga viti  2010, në Ministrinë e Administratës Publike punoi në pozitën drejtor i Zyrës për Prokurim Publik. /Gazeta Express

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/miku-i-zevendesministrit-ferat-shala-emerohet-sekretar-ne-map/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala