Mësojeni se kur do të sëmureni

Autori:Avdyl Pajaziti

Një studim i realizuar së fundmi tregon, se muaji në të cilin keni lindur ka gjasa t’iu tregojë se kur do të sëmureni.

Një grup shkencëtarësh kanë krijuar një softuer i cili mbledh të dhënat e juaja të lindjes dhe ato mjekësore, duke bërë kështu një kalkulim se kur ju mundeni të sëmureni.

aa

Duke përdorur algoritmin për të ekzaminuar të dhënat mjekësore të marra nga spitalet e Nju Jorkut, ata kanë zbuluar 55 sëmundje që koinçidojnë me sezonin kur ju keni lindur.

Në përgjithësi, studimi i kryer në Universitetin e Kolumbias, tregon se njerëzit që kanë lindur në muajin maj, janë më pak të rrezikuar ndaj sëmundjeve dhe viruseve sezonal, derisa ata që kanë lindur në tetor janë më shumë të ekspozuar.

 

Video këtu

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mesojeni-se-kur-do-te-semureni/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala