Mësojeni se ku ka më shumë miliarderë, në Kinë apo SHBA

Autori:Avdyl Pajaziti

Numri i miliarderëve në Kinë për herë të parë është më i lartë se numri i miliarderëve në Shtetet e Bashkuara Amerikës, pavarësisht ngadalësimit të rritjes ekonomike në ekonominë e dytë më të madhe në botë, njoftoi AFP.

Kina tani ka 596 miliarderë, 242 më shumë në krahasim me vitin e kaluar. “Pavarësisht ngadalësimit në ekonomi, kinezët e pasur sfidojnë duke shënuar vitin e tyre më të mirë ndonjëherë”, tha Rupert Hagverf për Harun Raport.

Manjati i pasurive të patundshme Wang Jianlin, ka tejkaluar personin më të pasur në botë, themeluesin e “Ali Baba” .

Wang, i cili themeloi konglomeratin “Wanda”, ka rritur pasurinë e tij me 50 për qind dhe tani qëndron në 34.4 miliardë dollarë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mesojeni-se-ku-ka-me-shume-miliardere-ne-kine-apo-shba/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala