Mësimdhënësit, nuk nënshkruhen në listat e pagave  (Dokument)

Autori:Avdyl Pajaziti

Mësimdhënësit në arsimim parauniversitar kanë refuzuar t’i nënshkruajnë listat e pagave për muajin prill për faktin se, siç thanë përfaqsuesit sindikal, nuk është respektuar vendimi i qeverisë për njohjen e përvojës së punës.

Gazeta Fjala ka siguruar disa lista ku shihet mungesa e nënshkrimet të mësimëdhënsve.

Përfaqësuesit e SBASHK-ut, kanë thënë se vetëm një përqindje e vogël e arsimtarëve kanë përfituar nga ky vendim, ndërkaq pjesës tjetër ose nuk i është llogaritur në tërësi përvoja e punës ose janë shmangur fare, me ose pa qëllim, nga ky kalkulim.

Kjo ka qenë arsyeja që SBASHK-u mori vendim që të vazhdohet greva edhe të enjten.

Përfsqësuesit e kësaj sindikate, ndërkaq kanë parajamëruar se greva do të vazhdojë deri në realizimin e plotë të premtimit të që qeverisë për ngritje të pagave për 0.5% për secilin vit të përvojës së punës./GazetaFjala/.

11195556_10206486442828715_1572660565_n

 

11091206_10206486442588709_376749251_n

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mesimdhenesit-nuk-nenshkruhen-ne-listat-e-pagave-dokument/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala