Mesazhi i Kadri Veselit për Pavarësinë

Autori:Zekirja Shabani

Kadri Veseli, që ishte kryespiun i Kosovës në ditën kur u shpall pavarësia, në përvejtorin e 7 të shtetit  u është drejtuar qytetarëve si kryetar i Parlamentit të Kosovës, të martën në seancën solemne.

Veseli që deri në qershor të vitit 2008, rendin dhe ligjin e kontrollonte nga nëntoka si udhëheqës i Shërbimit Informativ të Kosovës, pohon se ende sfida kryesore e shtetit sipas tij është sundimi i ligjit.

“Pas shtatë vitesh pavaarësi është koha e fundit që kosovën ta heqim nga lista e vendeve që ka problem me sundim të ligjit. Ta bëjmë sundimin e ligjit moralin tonë, nderin tonë, patriotizmin tonë”, ka thënë Veseli.

Ai në fjalimin e tij ka bërë të ditur se për të arritur këtë duhet ende punë.

“… Ndonëse jemi bërë pjesë e mekanizmave ndërkombëtar, na mbetet ende shumë punë për të bërë”.

Shtatë vite pas shpalljes së Kosovës shtet, krerët e vendit vlerësojnë se historia e re e Kosovës është përcjellë me sfida të mëdha dhe të tilla sfida e presin edhe në të ardhmen.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mesazhi-i-kadri-veselit-per-pavaresine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala