Mënyrat e çuditshme për të fituar para

Autori:Avdyl Pajaziti

Shkalla e papunësisë është në minimizim të vazhdueshëm thuajse në çdo vend të globit dhe për të siguruar jetesën kryefamiljarët arrijnë deri në zgjidhje tragjike. Përveshini mëngët dhe bashkojuni edhe ju ideve të tyre.

Në ditët e sotme gjithkush do të donte t’ia dilte me një ide për sa i përket anës financiare. Sekreti është pikërisht të menduarit e diçkaje përpara se ta ketë bërë dikush tjetër. Disa njerëz me një ide të vogël e të çuditshme kanë arritur të bëhen të pasur. Ja disa “biznesmenë” që ia kanë dalë mbanë!

Shitja e flokëve

Një mënyrë e thjeshtë për të siguruar para është shitja e flokëve në internet. Ndryshe nga sa mund të mendohet, me flokët fitohet shumë mirë, kryesisht nëse respektohen disa standarde: të mos jenë të lyer me ngjyra të tjera dhe të kenë të paktën një gjatësi prej 25 cm. Çmimet variojnë: nga pak dollarë për aksesorë të ndryshëm për flokë, deri në qindra dollarë për flokë të gjatë deri në 30 cm. Ndaj mendojeni mirë herën tjetër kur të shkoni te parukeria për të prerë flokët!

Reklamimi nëpërmjet trupit

Një model me emrin Jason S. ka zgjedhur një mënyrë krejt të veçantë të të modeluarit. Ai vesh çdo ditë bluza me stampa të kompanive të ndryshme dhe i fotografon ato e më pas i publikon online. Në tre muajt e parë të këtij biznesi të ri, ai fitoi më shumë se 66 mijë dollarë.

Kjo ide i lindi kur e kuptoi se agjencitë dhurojnë falas bluza për publicitet e njerëzit janë të vëmendshëm se çfarë të tjerët veshin. Shembulli i tij është i vlefshëm për të gjithë: jo vetëm atletët apo personazhet e famshme mund të bëjnë publicitet.

Nxënia e videolojërave

Kjo është një punë që mund t’u pëlqejë të gjithëve: të luajturit me videolojëra përgjatë gjithë ditës. Ka nga ata që mësojnë të tjerët si të luajnë. Është e turpshme të luash online kur në praktikë nuk di të luash: për këdo që nuk ka kohë të praktikohet e të ushtrohet për t’u bërë i zoti në lojë, ekzistojnë tutorët e lojërave, të cilët mund t’ju ndihmojnë me truket, lëvizjet dhe instruksionet se si të kaloni nivele në renditje pa u sforcuar shumë. Nuk bëhet fjalë për shkollë apo leksione për t’u ndjekur, se dhe kjo do të ishte e lodhshme dhe e mërzitshme. Por ekziston një site online, i cili gjen tutorin e duhur për ju, me të cilin mund të ushtroheni përpara se të ndesheni me armiqtë e vërtetë.

Mbledhja e jashtëqitjeve

Ekzistojnë disa persona në qytetin e Atlantës në SHBA, profesionistë të certifikuar nga shteti, të cilët mbledhin dhe ekzaminojnë jashtëqitjet e mbetura nëpër rrugët e vendit. Janë të shumtë qytetarët që gjatë shëtitjeve me miqtë e tyre me katër këmbë janë të papërgjegjshëm për jashtëqitjet që lënë këta të fundit.

Përkëdhelja e të panjohurve

Një mënyrë tjetër me të cilën personat fitojnë para për të jetuar është ajo e dhënies së përkëdheljeve ndaj të panjohurve. Në SHBA, Angli e në Japoni po kthehet në një trend të vërtetë. Ka dhe shërbime në shtëpi për të marrë një përqafim të çfarëdoshëm, nëpërmjet të cilit fitohen 360 dollarë në ditë.

Xhuxha me qira për festa private

Ndërkohë që ekzistojnë klounë e performues për festa e ditëlindje fëmijësh, ekzistojnë edhe ata të cilët u japin harmoni festave të të rriturve. Në SHBA e në Angli mund të merren me qira persona me shtat të vogël që i japin alegri një feste. Ata vishen në mënyra të ndryshme, por kryesisht me veshjen e Kupidit. Në këtë mënyrë, ata përveçse argëtohen, fitojnë edhe para.

Shitja e virgjërisë

Pikërisht kështu: lekët vlejnë edhe më shumë se ajo. Në ditët e sotme falë seksit mund të shitet praktikisht çdo gjë, që nga ushqimi, veshjet, produktet për të lyer kangjellat, deri te një gjë shumë e çmueshme si virgjëria. Një nga shifrat më të mëdha që një grua ka përfituar nga kjo gjë, është 700 mijë dollarë përkundër tre mijë dollarëve të fituar nga një mashkull. Të paktën në këtë rast nuk mund të thuhet se burrat janë ata që fitojnë gjithmonë më shumë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/menyrat-e-cuditshme-per-te-fituar-para/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala