Memli Krasniqi mbetet pa qebapa

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural e drejtuar nga Memli Krasniqi ka anuluar tenderin për furnizim me pije dhe ushqim për nevoja të MBPZHR-së. Kështu, ai dhe stafi i tij rrezikojnë të mbeten pa 20 mijë qebapa e qofte të cilat kishin planifikuar ti porosisnin.

Gazeta Fjala pati raportuar se kjo ministri ndryshe nga herat tjera ka specifikuar në dosjen e tenderit produktet ushqimore të cilat do të konsumojnë për tri vitete e ardhshme.

Arsyeja e anulimit të këtij tenderi sipas njoftimit të publikuar në faqen e Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik është se nuk janë paraqitur më shumë se dy ofertues të përgjegjshëm për të bërë këtë furnizim.

Kështu, i tërë procesi është kthyer në ritenderim.

Ministria e Bujqësisë për vitin 2015 në mallëra dhe shërbime ka të parapara ti shpenzojë 1 milion e 935 mijë e 744 euro. Kurse, në këtë buxhet për këto shërbime janë paraparë të shpenzohen fiks 51 mijë euro nga zyra e ministrit.

Drejtori i prokurimit në Ministrinë e Bujqësisë, Artan Jaha, pas raportimit të Gazetës Fjala për porositë ushqimore të kësaj ministrie, për tri vitet e ardhshme, ka sqaruar se sasinë e përafërt e kanë përcaktuar pas kërkesës së KRPP-së për kontratën e tyre kornizë që ka me bufen e atij objekti Ministria e Bujqësisë.

Sipas tij, kjo sasi nuk do të konsumohet vetëm nga zyrtarët e Ministrisë së Bujqësisë, por është e paraparë edhe për punëtorët e Ministrisë së Kulturës edhe të Diasporës, të cilët shërbehen në këtë bufe, por edhe që participojnë në mbulimin e këtyre shpenzimeve.

 

Lista e produkteve të porositura:

 

Sherbim me pije dhe ushqim për të gjith zyrtare e MBPZHR-së

 • Ujë 15000 Copë

 • Kafe expreso 15000 Copë

 • Makiato 15000 Copë

 • Filter qaj 3000 Copë

 • Pije në kanaqe 10000 Copë

 • Lëngje frutash 5000 Copë

 • Sallata 1500 Copë

 • Sendviç 5000 Copë

 • Pica të vogla 5000 Copë

 • Copë`

 • Qebabapa/Qofte (25gr) 20000 Copë

 • Omlet (300 gr) 2000 Copë

 • Shbageta (150 gr) 2000 Copë

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/memli-krasniqi-mbetet-pa-qebapa/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala