Memli Krasniqi: Çështja e rrushit me Shqipërinë u zgjidh

Autori:Avdyl Pajaziti

Telashet për eksportin e rrushit mes Kosovës dhe Shqipërisë kanë marr fund. Shteti shqiptar ka pranuar kërkesen e palës kosovare për eksportin e rrushit. Kështu të paktën ka bërë të ditur para pak minutave ministri i Bujqësisë, Memli Krasniqi. Ai në një postim në Facebook ka thënë se tashmë nuk ka asnjë limit të sasisë së eksportit, si dhe është hequr çmimi referent për kilogram

 Ky është postimi i plotë i Krasniqit: 

Sapo u njoftova nga autoritetet e Republikes se Shqiperise se jane plotesuar kerkesat tona esenciale per sa i perket eksportit te rrushit nga Kosova per ne Shqiperi.

Me konkretisht, tashme nuk ka asnje limit te sasise se eksportit, si dhe eshte hequr cmimi referent per kilogram, duke mundesuar kalkulimin e TVSH-se sipas cmimit real te rrushit te shitur, ne baze te kontratave perkatese.

Ky zhvillim, qe vjen pas vizites zyrtare qe kishim ne Shqiperi gjate javes se kaluar, me ben te besoj se ne ditet ne vazhdim do te kemi hapa konkret edhe per zgjidhjen e ceshtjeve te tjera qe i kemi ne diskutim, sic jane eksporti i vezeve, i miellit, i barerave, etj. Keto zhvillime tregojne se marreveshjet tona bilaterale duhet dhe mund te zbatohen edhe praktikisht.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/memli-krasniqi-ceshtja-e-rrushit-me-shqiperine-u-zgjidh/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala