Meka me çmim si  Walmart

Autori:Zekirja Shabani

Prodhuesi i njohur  më industrinë e mishit në Kosovë- MEKA, ka arsye të krenohet. Ajo si laureat i çmimit të lartë ndërkombëtar për Cilësi dhe Menaxhment nga BID -Business Initiative Directions me seli në Madrid te Spanjës, hynë në një radhë me komapanitë e njohura në botë, si “Walmart”. Madje, siç u tha edhe në solemnitetin e organizuar nga Aleanca Kosovare e Biznesit, shperblimet e këtilla e afirmojnë vendin në tregun ndërkmbëtar, por edhe dëshmojnë për aftësinë konkurruese që po e fitojnë prodhuesit kosovar.

Kjo ishte një dhuratë, dhe një çmim që nderon tërë Kosovën. Është dëshmia më e mirë se institucionet u kanë shumë borgj prodhuesve, tha Agim Shahini, kryetyar i Aleancës Kosovare të Biznesit.

“Vazhdimisht kemi bërë thirrje nga vendi për konsum të prodhimeve vendore, ndërkaq, tash ‘Meka’ na solli një dhuratë, e cila është e vetme në Kosovë. Kjo kompani dëshmoj se ne mund të ofrojmë produkte të cilësisë së lartë, si edhe të jemëi konkurrent në tregun ndërkombëtar. Insitucionet i kanë borgj prodhuesve, meqenëse me ndihmen e tyre do të mund të kemi edhe çmime të tjera të këtij lloji,” tha i gëzuar kryetari i AKB-së.

Ndërsa, pronari i kompanisë “Meka”, Burim Piraj, thotë se nuk është i kënaqur me politikat fiskale të vendit, dhe bëri thirrje që qeveria të ofroj më shumë përkrahje për bzienset.

“Kjo është një ditë e veqantë për ne, e cila e zbukuron punën tonë 23 vjeçare. Këtë trofe e ndajmë me konsumatorët dhe përkrahësit tonë. Po ashtu jemi krenar se kemi fituar cmimim, me të cilin janë stolisur edhe kompanitë e mëdha si ‘Walmart’. Njëkohësisht  ftoj qeverinë që ta dëgjoj zërin tonë, për problemet tona dhe t’i ndryshojnë politikat fiskale”, tha Burim Piraj.

Pronari i kompanisë “Elkos” dhe deputeti në Kuvendine Kosovës, Ramiz Kelmendi, thotë se ai dhe Qeveria janë duke i ndëgjuar kërkesat që vijnë nga prodhuesit kosovar, dhe se janë duke punuar në drejtim të zgjidhjes së probemeve të tyre.

“Ne jemi duke i ndëgjuar kërkesat e prodhuesve Kosovar dhe jemi duke punuar në këtë aspekt. Sipas një analize që kam bërë, reformat e reja fiskale po thuhet se do ta zbrazin buxhetin, mirëpo ato në formë indirekte e mbushin atë dhe e zvoglojnë informalitetin,” thotë Kelmendi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/meka-me-cmim-si-walmart/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala