“Medoj për Ty” ekspozon fustanet në Stadium (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Është hapur ekspozita me mbi 5 mijë fustane të dhuruara në kuadër të iniciativës për krijimin e instalacionit “Mendoj për Ty”.

Kjo nismë e realizuar nga artistja Alketa Xhafa-Mripa i dedikohet grave të dhunuara gjatë luftës së fundit të Kosovës.

Në hapjen e kësaj ekspozite morën pjesë , përfaqësues të insittucioneve vendore dhe ndërkombëtare, artistë dhe qytetarë që kanë kontribuar në realizimin e kësaj nisme.

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga shpreson se me këtë aktivitet sadopak do t`ju ndihmojnë grave dhe se ato do  të ndihen më të lehtësura ndonëse pranoi faktin se për këto gra po bëhet vonë.

Kësaj fushatë i janë bashkangjitur edhe personalitete si Rita Ora dhe Eliza Dushku më dhurimin e fustanve.

Pas qëndrimit për disa ditë të këtyre fustaneve në stadiumin, më këto fustane do të krijohet një monument.

Kjo ekspozitë do të jetë e hapur deri në orën 20:00 të mbrëmjes./Gazeta Fjala /

11297678_1084580821569973_1341561848_n

13

A2

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/medoj-per-ty-ekspozon-fustanet-ne-stadium-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala