Mediat Sociale problem 1 trilon dollar për ekonominë Amerikane

Autori:Avdyl Pajaziti

Në një botë të përsosur, teknologjia do të ndihmonte produktivitetin nëpër çdo industri. Por lidhja e vazhdueshme me internet, kërkimi i email-eve, postimi në Facebook, dhe konsumimi i pafund i të dhënave ka një ndikim negativ njësojë si mbi punëdhënësit ashtu edhe për punonjësit .

Kjo kulturë e lidhjes konstante merr një tarifë  profesionale dhe  personale. Ne humbim kohë, vëmendje, dhe energji në informacione relativisht të parëndësishme, duke qëndruar të zënë dhe pa prodhuar vlera

Një raport nga Information Overload Research Gropup gjen se punëtorët në SHBA humbim 25 për qind të kohës së tyre me qarkullimin e pandërprerë të të dhënave. Humbja e një të katërtës të secilit punonjës dhe punëdhënës i kushton ekonomisë amerikane 997.000.000.000 $ çdo vit.

Kontrollimi obsesiv i e-mail, mesazheve, dhe të rejave në mediat sociale redukton produktivitetin dhe angazhimin, si në zyrë dhe në shtëpi. /GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mediat-sociale-problem-1-trilon-dollar-per-ekonomine-amerikane/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala