Më të varfërit në Evropë  

Autori:Zekirja Shabani

Si pasojë e shkallës së lartë të papunësisë në Kosovë në nivel të lartë paraqitet edhe varfëria. Sipas statistikave zyrtare, varfëria e përgjithshme është afër 30 për qind, kurse varfëria ekstreme është 10 për qind.

Sipas të dhënave të Bankës Botërore, rreth 200 mijë qytetarë të Kosovës jetojnë në varfëri ekstreme, me vetëm 1 euro e 20 centë në ditë. Statistikat e publikuara nga Agjencia e Statistikave bëjnë të ditur se rreth 30 për qind e popullsisë së Kosovës ose më shumë se 600 mijë kosovarë e kalojnë ditën me 1.7 euro./Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/me-te-varferit-ne-evrope/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala