Me lajthi mbjanë familjet

Autori:Avdyl Pajaziti

Perparim I, nga fshati “Dardani” i Ferizajt,  udhëton me autobus çdo ditë për në Prishtinë. Ndonëse, nuk e njef mirë kryeqytetin, vendin e përheshreshm, mbrapa Teatrit Kombëtar nuk e harron. Ai së bashku me disa bashkëvendas në këtë vend bëjnë shitjen lajthive, me anë të cilave thonë se i mbjanë edhe familjet.

“…babi më punon korril me një shkollë, unë jam vetë tash tu shit lajthi. Me këtë punë edhe e mbajë familjen”, thotë ai deisa nuk ndalet së përserituri refrenin e përhershëm “Hajdeni lejthi, hajdeni lajthi…”.

Sikurse Përparimi, edhe Lirimi.R  10 vjeç vjen nga i njëjti qytet në Prishtinë për të fituar, siq thotë ai nga 1.50 euro deri 2 euro.

“Po kam dal me shit sot, nuk dal shpesh po sot erdhën edhe shokët e mi e dola edhe unë”, thotë ai. /Gazeta Fjala/.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/me-lajthi-mbjane-familjet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala