Mbushën 1383 vjet nga vdekja e Muhamedit

Autori:Avdyl Pajaziti

Në Medinë, Arabia Saudite, para 1383 vjetësh, saktësisht më 8 qershor të vitit 632, ndërroi jetë themeluesi i Islamit, Abdul Kasim Muhamed.

Ai themeloi religjionin monoteist, të mbështetur në Kur’an, transmeton Koha.net.

Historianët theksojnë rolin e tij në unifikimin politik e të besimit të arapëve, duke krijuar kështu bazën për ekspansionin e tyre ushtarak-politik dhe kulturor drejt Lindjes e Perëndimit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mbushen-1383-vjet-nga-vdekja-e-muhamedit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala