Mbi 62 për qind e nxënësve e kanë kaluar testin e arritshmërisë 

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministria e  Arsimit ka bërë publikë rezultatin e testit të arritshmërisë, i cili është mbajtur më 22.05.2015, ku në nivel të përgjithshëm 62,6 për qind e nxënësve e kana kaluar testin. Këtij testi i janë nënshtruar 34 mijë nxënës të cilët janë monitoruar nga 364 komisionar. Ky teste është mbajtur në gjuhën shqipe, turke dhe boshnjake.

“Rezultati më larë është shënuar në lëndën e gjuhës Anglezë 85,8 për qind. Informatikë 72.6 për qind  ndërsa në lëndë të tjera si Gjuhë amatore 63,3 për qind. Matematik 63.8 për qind”, ka thënë Këshilltari i ministrit të arsimit, Azem Guri.

Zyrtarë të MASHT kanë vlerësuar të suksesshëm procesin e mbajtjes së pjesës së parë të ketij testi. /Gazeta Fjala/.

11328922_10207043032418534_2047738627_n

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mbi-62-per-qind-e-nxenesve-e-kane-kaluar-testin-e-arritshmerise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala