Mbi 25 mijë luftëtarë nga shtete të ndryshme i janë bashkuar ISIS’it

Autori:Avdyl Pajaziti

Mbi 25 mije luftëtare nga shtete të ndryshme të botes i janë bashkuar shtetit islamik. Keshtu bënë të ditur OKB, perms një raporti sipas së cilit thuhet se luftetarë të huaj nga 100 shtete kanë udhetuar drejt Irakut, Sirisë, Libisë e Pakistanit, ku besohet se janë të vendosura strehet e ekstremisteve.

Ndryshe të enjten forcat turke të sigurisë kanë deklaruar se kanë arrestuar nëntë shtetas britanikë, të cilët kanë bërë përpjekje të kalojnë ilegalisht në Siri.

Në anën tjetër janë 21  grupe xhihadiste në botë që I janë betuar për besnikëri kreut të grupit të Shtetit Islamik (ISIS), Abou Bakr al-Bagdadit, në ndërkohë që 10 të tjerë i kanë premtuar mbështetje, sipas një liste të bërë nga Qendra Amerikane e Vëzhgimit për grupet ekstremiste, IntelCenter.  Sipas kësaj liste, këto 31 lëvizje janë të vendosura nëpër botë në një hark që kalon nga Algjeria në Indonezi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/mbi-25-mije-luftetare-nga-shtete-te-ndryshme-i-jane-bashkuar-isisit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala