Marketet fitojnë mbi 35 mijë euro nga mos kthimi i 1 centit

Autori:Avdyl Pajaziti

Gjatë muajve të fundit Iniciativa “Kthema 1 Cent” është duke e përcjellë me vëmendje dukurinë ilegale që po zhvillohet nëpër qendrat tregtare të Kosovës. Konsumatori kosovar përballet çdo ditë me biznese të cilat gjatë pagesës nuk ia kthejnë kusurin prej 1-4 centësh duke i shkaktuar dëme konsumatorit dhe duke nxjerr shuma të majme të parave në bilancin e tyre nga ndalja e këtyre centëve.

Ne si qytetarë jemi dëshmitarë që ndalja e të hollave në këtë mënyrë është prezente me vite të tëra dhe se asnjëherë nuk është ndërmarrë ndonjë veprim konkret nga institucionet përgjegjëse për ndaljen e kësaj dukurie.

“Nëse bëjmë një kalkulim të thjeshtë del se nëse një supermarket arrin të shesë 10.000 produkte brenda ditës me një çmim prej 99 centësh, si rezultat i moskthimit të 1 centi në fund të ditës ai biznes del me një akumulim të hollash me shumë prej 100 euro, e nëse e njëjta gjë vazhdon të ndodhë gjatë një viti, atëherë, përfituesi ilegalisht arrin të mbledhë në këtë mënyrë 36.500 euro nga mos kthimi i vetëm 1 centi. Këtu ishte fjala vetëm për një qendër tregtare, mirëpo dihet se në Kosovë ka një numër shumë të madh të bizneseve të tilla dhe kjo na nxjerr direkt në një përfundim që çdo vit nga xhepi i qytetarëve më të varfër në Europë, dalin miliona euro”, është thënë në komunikatën ëpr media të inciatikës “Kthema 1 Cent”.

Duke u bazuar në të dhënat e një raporti të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale del se në Kosovë rreth 29.3 për qind e familjeve jetojnë në varfëri të skajshme, me më pak se 1.72 euro në ditë, ndërkaq rreth 10.2 për qind jetojnë me më pak se 1.20 euro në ditë. E fatkeqësisht realiteti është që edhe kjo pak shumë e të hollave e këtij qytetarit të varfër vazhdon të plaçkitet çdo ditë nëpër arkat e qendrave tregtare të Kosovës.

“Ndalja e të hollave në këtë formë është vjedhje, ndërkaq vjedhja është vepër që përbën një shkelje ligjore dhe duhet te ndiqet penalisht. Prandaj ne si iniciativë i bëjmë thirrje organeve të Republikës së Kosovës që të fillojnë sa më shpejtë me veprime konkrete në ndaljen e këtij krimi ekonomik dhe të ndërmarrin hapa konkretë në sigurimin e mbrojtjes së konsumatorit kosovar nga dëmtimi i mëtejshëm”.

Iniciativa “Kthema 1 Cent”, i ka bërë thirrje organeve përgjegjëse për veprime konkrete duke filluar edhe me dënime dhe ndjekje penale për bizneset të cilat e ndalin paranë e qytetarit në këtë mënyrë dhe njëkohësisht të shtojnë kapacitetet për t’iu përgjigjur ankesave të qytetarëve në rast të vazhdimit të paraqitjes së mëtutjeshme të kësaj dukurie.

“Iniciativa Kthema 1 Cent ka filluar Shtatorin e vitit të kaluar me qëllim të rritjes së vetëdijësimit të qytetarëve për paratë e tyre që qendrat tregtare në Kosovë nuk i kthejnë asnjëherë dhe për t’i nxitur ata që të reagojnë kundër kësaj dukurie duke i kërkuar centët e tyre”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/marketet-fitojne-mbi-35-mije-euro-nga-mos-kthimi-i-1-centit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala