Malajzi, arrestohet hakeri nga Kosova që spiunonte tek ISIS

Autori:Gazeta Fjala

Autoritetet malajziane kanë arrestuar një 20-vjecar nga Kosova të cilin Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë duke e kërkuar pasi që dyshohet se ka udhëhequr një rrjet të hakerëve në Kosovë që jepte informacione të vjedhura të më shumë se 1,300 pjesëtarëve të shërbimit amerikan tek ISIS-i.

Sic njofton The Neë York Times, i dyshuari për këtë vepër është Ardit Ferizi.

Ferizi dyshohet se ka spiunuar informatat tek Junaid Hussain, një ish-anëtar udhëheqës i CyberCaliphate, një njësi e Shtetit Islamik që arriti të depërtojë tek llogaritë e Youtube dhe Tëitter të Komandës Qëndrore amerikane.

Shteti Islamik shpresonte se përmes përkrahësit e tyre në Amerikë do të përdornin këto të dhëna pë të sulmuar anëtarët e këtij shërbimi amerikan./Gazeta Fjala

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/malajzi-arrestohet-hakeri-nga-kosova-qe-spiunonte-tek-isis/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala