Lulet prodhojnë energji

Autori:Avdyl Pajaziti

Lulet mund të prodhojnë energji nga rrezet e diellit nëpërmjet fotosintezës. Panelet diellore janë krijuar për ta bërë të njëjtën gjë edhe pse rezultoi se janë më të mira në këtë se vetë lulet.

Disa nga to janë më efikase në prodhimin e energjisë elektrike. Megjithatë ky proces nuk është plotësisht i përsosur.

Pikërisht për këtë arsye një laborator vendosi ta kombinoj natyrën dhe zbulimet moderne shkencore dhe në fakt arriti ta “nxjerrë” energjinë nga lulet duke e ndërprerë fotosintezën për të krijuar një energji të vërtetë ekologjike.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/lulet-prodhojne-energji/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala