Luleshtrydhja zhduk rrudhat dhe erën e keqe

Autori:Zekirja Shabani

Luleshtrydhet janë frutat tipike të sezonit aktual: aroma e tyre dhe shija e ëmbël  janë të pazëvendësueshme, por a e dini se kjo frutë ka një sërë të mirash qoftë për shëndetin ashtu edhe për bukurinë?

Luleshtrydhet përmbajnë një nivel të lartë vitamine C: ngrënia e 5 luleshtrydheve është e barabartë me ngrënien e një portokalli.

Vitamina favorizon thithjen e kripërave minerale, si hekurin, përgjegjësin kryesor për zhvillimin e kolagjenit, i cili e ndihmon lëkurën të qëndrojë elastike.

Luleshtrydhet në fakt njihen edhe për të mirat e tyre antioksidante dhe ndihmojnë në luftimin e rrudhave dhe të shenjave të ndryshme të cilat dalin me kalimin e kohës.

Bëhet fjalë për një frutë të dobishëm, i cili lufton edhe reumatizmin dhe dhimbjet e kyçeve.

Por luleshtrydhet janë perfekte edhe për shëndetin e dhëmbëve dhe të zgavrës së gojës. Falë përmbajtës së ksilitolit (ëmbëlsues natyror), ato parandalojnë formimin e pllakëzave në dhëmbë dhe eliminojnë mikrobet e bakteret. Me luleshtrydhet mund të krijoni edhe një “ilaç” natyral për të zbardhur dhëmbët: përzieni tulin e një luleshtrydheje me një lugë të vogël sodë buke dhe përdoreni atë në vend të pastës së dhëmbëve.

Një kërkim shkencor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e ka cilësuar luleshtrydhen si një frutë të çmuar për ruajtjen e aftësive njohëse të trurit, sidomos atij të femrave. Sipas studimit në fjalë, meritat janë të flavonoideve. Falë këtyre përbërësve, luleshtrydhet janë ushqimi ideal për të mbajtur trurin në formë të mirë. Flavonoidet janë substanca antioksiduese të pranishme në sasi të mëdha te luleshtrydhet. Ato njihen për aftësinë për të ngadalësuar procesin e reduktimit gradual të aftësive njohëse të trurit, duke i garantuar atij në këtë mënyrë, një jetë më të gjatë.

Përveç  të mirave për shëndetin, luleshtrydhet janë një aleat i vlefshëm edhe për bukurinë tuaj: në fakt, për të luftuar rrudhat në regjimin tuaj të ushqyerjes, përveç luleshtrydheve, ju mund të përgatisni edhe një maskë të bërë nga vetë ju. Mjafton që luleshtrydheve t’u hiqni bishtin dhe t’i shtypni derisa të formoni një masë kremoze dhe më pas ta masazhoni mbi fytyrë, duke e lënë ashtu për 20 minuta përpara se ta shpëlani.

Falë përmbajtjes së lartë të ujit dhe yndyrave të pakta, ato e ushqejnë deri në fund lëkurën tuaj, duke favorizuar rigjallërimin e qelizave dhe duke ju garantuar një lëkurë të butë dhe të shëndritshme nga pastërtia.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/luleshtrydhja-zhduk-rrudhat-dhe-eren-e-keqe/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala