Lojtari i dymbëdhjetë

Autori:Avdyl Pajaziti

Pasionet dhe emocionet

Futbolli është i lidhur me pasion, emocion, dhe përkushtim në të gjithë Evropën . Përvojat ekstreme emocionale në lojërat e futbollit karakterizohen në të gjitha aspektet e diskutimeve me tifozët – disa i referohen “gëzimit të pastër” dhe gëzimit për të qenë pjesëmarrës në lojëra futbolli. Dy të tretat e tifozëve bërtasin në ndeshjet e futbollit – kryesisht përmes gëzimit , por herë pas here ndodhë edhe për shkak të dëshpërimit . Futbolli nga shume tifozë duket si një mundësi për t’u liruar vetë emocionalisht dhe për t’u liruar nga frustrimet e jetës së përditshme.

Çfarë e përcakton një tifoz të vërtet

Për të qenë një tifoz i “vërtetë” duhesh ta përjetosh futbollin. Kjo nuk do të thotë të jesh vetëm një spektator i thjeshtë, sepse kjo do të ishte lidhje me të qenit vetëm si pjesëmarrës. Frekuentimi i ndeshjeve është shumë normale, por në këtë frekuentim duhet të kryhet edhe një detyrë. Tifozi duhet të angazhohet në mënyrë që të ndikojë emocionalisht në jetën e ekipit, të ndikojë pozitivisht në performancën e tyre. Të pranishëm “larg” ndeshjeve është një rit i rëndësishëm për tifozët që përfshijnë një numër sfidash psikologjike dhe logjistike. Larg mbështetësit janë gjithmonë të jashtë-numëruar dhe kryesisht jashtë-loje. Tifozët të cilët marrin pjesë vetëm në ndeshjet e herë pas hereshme, ose kur ekipi i tyre është duke bërë mirë, nuk kanë përkushtim, elasticitetin dhe njohurin e detajuar të ekipit. Siç janë statistikat,  renditjen tabelare, lojtarët dhe historinë, gjë që është karakteristikë e tifozëve të ‘vërtetë’.

Lojtari i dymbëdhjetë

Tifozët e futbollit e përshkruajnë veten si “Lojtari i dymbëdhjetë”, si gjëja thelbësore për suksesin e ekipit, si për lojtarët ashtu edhe për stafin e stërvitjeve. Veprimet e kryera nga tifozët gjatë lojës, siç janë himnet si ritual, këngët, valëvitja e flamurit etj, e motivojnë ekipin ndërsa e frikësojnë lojtarët e ekipit kundërshtar. Tifozët po ashtu mund edhe të ndikojnë në vendimet e arbitrave . Tifozët e vërtetë besojnë se ata duhet të marrin pjesë në lojës për të ” ndihmuar ekipin të fitojë ” , e  jo vetëm për të vëzhguar ngjarjen si një spektator i thjeshtë. RitualetPërveç veprimeve të kryera në stadium gjatë ndeshjes, para dhe pas lojës ritualet janë të rëndësishme në krijimin e një ndjenjë të komunitetit në mesin e tifozëve. Nga takimi me tifozët e tjerë për një pije para dhe pas ndeshjes, me koordinimin orkestruar e shesheve pëlhurë për të bërë një flamur të madh, ritualet janë ato që nxisin një ndjenjë të fortë të përkatësisë në grupin e tifozëve.  Çfarë përndryshe mund të jetë e paharrueshme, veprimet e përditshme bëhen sa më kuptimplotë dhe sa më të rëndësishme për tifozët. Këto rituale shpesh kanë një cilësi paragjykuese, duke veshur të njëjtën fanellë “fat” në çdo ndeshje apo edhe duke ngrënë dy pica pak para nisjes për shkak se herën e fundit kjo bëri që ekipi të fitojë.Në shumë vende evropiane, secili prej tifozëve të “ vërtetë’, kryen rolin e tij, duke lexuar rituale, duke gjeneruar një atmosferë të ngarkuar emocionalisht, gjë që nuk shihet në sportet e tjera.

Miqtë dhe përkatësisë

Futbolli është një mjet i rëndësishëm për njerëzit për të formuar dhe për të mbajtur miqësi të fortë. Këto lidhje shoqërore mes tifozëve janë aq të forta sa që shumë prej tyre i  përshkruajnë ato si lidhje familjare, farefisnore, “vëllazëria ime” ose “familja ime”.Miqësit e futbollit janë më ndryshe nga miqësit në fushat e tjera të jetës, sepse diçka e veçantë  ndahet dhe shkëmbehet nga mes tyre. Ekipi i futbollit është gjithashtu një “mik” për shumë tifozë. Mbi gjysma e të gjithë tifozëve mendojnë se duke qenë një tifoz i ekipit është si të paturit e një të dashuri apo të dashure.

Familja

Futboll luan një rol kyç në jetën e familjes në shumë vende të Evropës. Kjo i lidh përvojat e përbashkëta të anëtarëve të familjes të të gjithë brezave, duke krijuar kështu një ndjenjë të qëndrueshme të traditës dhe të përkatësisë . Më e forta e këtyre marrëdhënieve është ajo e babait dhe të birit.Shumica e njerëzve bëhen tifozë të skuadrave, sepse babai i tyre do t’i marrë ata në ndeshje si një fëmijë. Edhe tifozët shumë të vjetër ende ruajnë kujtimet e forta të këtyre përvojave formuese. Si zakonisht futbolli është trashëgim që merret brenda familjes. Pasioni për futbollin është një ngjarje unifikuese që shpesh çon në bisedat e animuara në shtëpi në frontin e televizionit, ose rreth tryezës së familjes për darkë. Nuk është një ngjashmëri e fortë në mesin e të gjithë tifozëve në Evropë, por prapë se prapë futbolli është ajo që më shumë i bashkon sesa që i ndan.

Gjinia

Pjesa më e madhe e tifozëve të futbollit në Evropë janë meshkuj . Të dy gjinitë e tifozëve,  tifozë meshkuj dhe femra e pranojnë se futbolli dominohet kryesisht nga gjinia mashkullore.Dominimi i meshkujve megjithatë nuk përjashton përfshirjen e grave në botën e tifozëve të futbollit. Pjesëmarrja e grave në sport është rritur ndjeshëm gjatë dekadave të fundit . Disa klube tifozësh në të gjithë Evropën janë të përkushtuar tani vetëm për gratë, dhe ato janë pranuar gjithnjë e më shumë si tifoze ” autentike “, e  jo vetëm si gratë, të dashurat apo bijat e tifozëve meshkuj.

Interneti

Interneti tani është bërë një burim i rëndësishëm në botën e futbollit. Oraret, statistikat, lëndimet, blerjet dhe shitjet e lojtarëve, zgjedhje të ekipit, çmimet e biletave etj, dita ditës po shëndërrohen si lajme rreth futbollit. Tifozët evropianë shpenzojnë një sasi të madhe të kohës së tyre në faqet e internetit të futbollit.Këtë çasje e bëjnë vetëm për të marrë informacione rreth ngjarjeve të veçanta me ekipin e tyre,  dhe të mbesin një hap me zhvillimet që ndodhin brenda ekipit. Një pakicë e tifozëve shumë të përkushtuar shfletojnë faqet e tilla për 6 apo 7 orë në ditë Tifozët Online përbëjnë familjet “fan”, grupet e njerëzve me marrëdhënie të ngushta personale, që janë aq të forta si në shtëpi, punë apo në stadium. Megjithatë tifozët më të vjetër, kanë më pak gjasa për të hyrë në internet, për këto arsye grupmoshat e reja e shohin si një vështirësi për të qenë ata pjesë e tifozëve të “vërtetë”.

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/lojtari-i-dymbedhjete/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala