Llampat me cilësi të dobët mund t’iu sëmurin

Autori:Avdyl Pajaziti

Llambat inkandeshente shkaktojnë ankth, migrenë madje edhe kancer. Në interes të kursimit të energjisë elektrike, shumë njerëz zëvëndësojnë llambat e mira me ato të një kosotje më të ulët.

Sipas Agjensisë Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit, thuhet se llambat e një cilësie të dobët janë toksike dhe lëshojnë një lloj “gazi” helmues.

Sipas një studimi të kryer nga Instituti i Agjensisë Federale të Mjedisit në Gjermani, thuhet se nëse një llambë digjet në shtëpi, ajo lëshon rreth 20 herë më shumë mërkur në ajër.

Disa nga sëmundjet që mund të shkaktojnë llambat e një cilësie të dobët janë: marramendje, dhimbje koke, migrenë, konfiskime, lodhje, paaftësi për t’u përqëndruar, ankth, madje dhe kancer.

Llambat e cilësisë së dobët përmbajnë mërkur, i cili është një neurotoksin i fortë, veçanërisht i rrezikshëm për fëmijët dhe gratë shtatzëna. Kjo është më toksike në tru, sistemin nervor, mëlçinë dhe veshkat. Fenolet që gjenden në llambë janë gjithashtu toksike.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/llampat-me-cilesi-te-dobet-mund-tiu-semurin/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala