Lista Serbe nuk kthehet në Kuvend

Autori:Avdyl Pajaziti

Përfaqësuesit e serbëve nuk do të kthehen në institucionet e Kosovës, derisa të mos zgjidhen problemet e presioneve politike ndaj tyre, ka deklaruar Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës Serbe për Kosovën.

Në një prononcim për “RTS”-në, ai ka folur për Zyrën e sapoformuar për Çështje Koordinuese në Procesin Negociues me Institucionet e Kosovës, të cilën do ta kryesojë.

Gjuriq, ka theksuar se Qeveria e Serbisë ka vendosur t’i forcojë kapacitet administrative.

Ndërsa, kur ka folur edhe për zbatimin e marrëveshjes për drejtësi në veri, ai ka thënë se serbët, në ato gjykata hyjnë në bazë të marrëveshjes politike, e formuluar me shkrim dhe se në këtë kuptim në veri është krijuar ambient dhe sistem, më të cilin ata do të kenë ndikim shumë më të madh në drejtësi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/lista-serbe-nuk-kthehet-ne-kuvend/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala