Lista e të dekoruarve të Presidentes

Autori:Zekirja Shabani

Me rastin e shtatëvjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, Presidentja Atifete Jahjaga ka dekoruar një numër personalitetesh, që kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm për Kosovën, në periudha të ndryshme dhe në fusha të ndryshme.

Në bazë të nenit 84 pika 28 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, të Ligjit Nr. 04/L-070 për Dhënien e Dekoratave nga Presidenti i Republikës së Kosovës, si dhe në bazë të neneve 3 dhe 4 të Rregullores mbi Llojet e Dekoratave që i jep Presidenti i Republikës së Kosovës dhe Procedurat për Dhënien e tyre, Presidentja e Republikës së Kosovës mori vendimin që të dekorojë këto personalitete:

Të dekoruarit me Urdhrin “Hero i Kosovës”:

Urdhri “Hero i Kosovës” u jepet personave që kanë bërë vepra sakrifice dhe trimërie për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

 • Bahajdin Merteza Allaqi
 • Të dekoruarit me “Urdhrin e Lirisë”:

“Urdhri i Lirisë” u jepet personave për kontributin e tyre të lartë për liri të Kosovës.

 • Avdullah Polloshka
 • Qamil Fejzi Hoxha
 • Hasan Alija
 • Tahir Zajmi
 • Shefki Popova
 • Ismail Raka
 • Ramiz Kukleci
 • Sali Rexhë Bajraktari
 • Arif Halil Shala
 • Zenel Binak Bajraktari
 • Mehmet Agë Rashkoci
 • Shefki Bunjaku Desivojca
 • Hetem Rrustem Haziri
 • Bejtë Ali Pireva
 • Ymer Muqibaba
 • Ahmet Haziri

Të dekoruarit me Urdhrin Luftëtar i Lirisë “Adem Jashari”:

Urdhri Luftëtar i Lirisë “Adem Jashari” u jepet personave për trimëri në luftën për liri.

 • Hysen Nahit Rexhepi
 • Bashkim Ismail Suka
 • Haxhi Hoti
 • Nexhmi Brahin Llumnica
 • Shaip Jahir Pacolli
 • Kadri Ramadan Karaçica
 • Malush Halil Ahmeti
 • Ali Ahmet Berisha
 • Heshim Nuhi Gashi
 • Elfir Maliq Behrami
 • Bujar Visoqi
 • Avni Zhabota

Të dekoruarit me Medalja Humanitare “Nëna Terezë”:

Medalja Humanitare “Nëna Terezë” u jepet personave që kontribuojnë në çështjet humanitare.

 • “Lëvizja e Nënave” Nataša Kandić

Të dekoruarit me Medaljen Presidenciale të Meritave”:

Medalja Presidenciale e Meritave u jepet personave që me punën e tyre kanë kontribuar në fusha të veçanta si arsim, shkencë, kulturë, rini, sport, siguri, shërbim civil.

 • Tahir Berisha
 • Mark Kaçinari
 • Omer Kaleshi
 • Akil Koci
 • Agron Boriçi
 • Anna Di Lellio
 • Aleksandër Stipçeviç
 • Fadil Hysaj
 • Zef Mirdita
 • Iraj Hashi
 1. Shtëpinë e Kulturës “Abdullah Krashnica”

Dhënia e dekoratave do të bëhet në një ceremoni të veçantë, për të do të njoftohen të gjithë të dekoruarit ose familjet e tyre.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/lista-e-te-dekoruarve-te-presidentes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala