Lista e lokaleve që nuk e prishin tymin e duhanit

Autori:Zekirja Shabani

Janë me qindra lokale hoteliere në gjithë territorin e Kosovës, të cilat asnjëherë nuk e kanë ndalu pirjen e duhanit brenda, edhe pse kjo ndalohet me ligj.

Inspektorati sanitar së fundi një numër simbolik e ka gjobitur ndërsa disa nuk i ka vizituar asnjëherë.

Arben Lila drejtor në Qendrën Kosovare për Avokim dhe Zhvillim, e ka publikuar listën e kafeterive/lokaleve që nuk po e respektojnë Ligjin për Kontrollin e Duhanit duke thënë se Koalicioni Anti-Duhan ndan mirënjohje por edhe monitoron shkelësit e këtij ligji.

 1. Lokali COCO Bar afër hotelit Luboten, Ferizaj.
 2. Restorant DRURI afër fakultetit Teknik, Prishtine.
 3. Restorant LABI, Shtime.
 4. Lokali ROOM Caffe, Lipjan.
 5. Lokali KANTINA, Lipjan.
 6. Qendra tregtare Viva Fresh, Vushtrri.
 7. Lokali COCO, Vushtrri.
 8. Lokali SËEET afër fakultetit Teknik, Prishtine.
 9. Lokali CHAPLIN BAR, Kamenice.
 10. Lokali IN CAFFE rruga Eqrem Qabej lokalet e Lesnes, Prishtine.
 11. Piceria VERONA, Rr Xhevat Berisha, Mitrovice.
 12. Restorant KRISTAL afër shkollës fillore, Komoran.
 13. Lokali LUGA afër komunës se re, Prishtine.
 14. Lokali PASARELLA kurriz lagje Dardania, Prishtine.
 15. Piceria AURORA përball stacionit Policor, Deqan.
 16. Lokali KALORSI I KOHEVE ne Rr Ismail Qemaili, Gjakove.
 17. Lokali VENECIA rruga Nazim Gafurri, Prishtine.
 18. Hotel PALACE, Mitrovice.
 19. Lokali BARABAR afër komunës, Mitrovice.
 20. Qendra Tregtare EMONA, Mitrovice.
 21. Bufeja e komunës, Peje.
 22. Restorant AROMA, qendër te qytetit, Peje.
 23. Restorant KOHA 3 qendër te qytetit, Peje.
 24. Lokali DON CAFFE ne qendër te qytetit, Peje.
 25. Lokali PRINC CAFFE ne qendër te qytetit, Peje.
 26. Lokali CITY CAFFE qendër te qytetit, Peje.
 27. Restorant VIVA FRESH STORE, Peje.
 28. Restorant QUICK ne INTEREX, Peje.
 29. RESTORANT JAFFA, Peje.
 30. RESTORANT RRONI, Peje.

Në Kosovë Ligji kundër pirjes së duhanit është miratuar në shkurt të vitit të kaluar. Por, ai ende nuk është duke u zbatuar në tërësi.

Ky ligj është ri-draftuar për shkak të mangësive që kanë konstatuar zyrtarët qeveritarë./Gazeta Fjala/

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/lista-e-lokaleve-qe-nuk-e-prishin-tymin-e-duhanit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala