Lirohet buka shtrenjtohen vezët

Autori:Avdyl Pajaziti

Në muajin shtatorë vezët ishin më shtrenjtë se në muajin gusht për 2 për qind. Qytetarët, gjatë kësaj periudhe paguan më shtrenjtë edhe or qumështin, djathin e perimet.

Por, në përgjithësi, çmimet e konsumit në muajin shtator ishin për 0.3 për qind më të ulta se në muajin gusht.

Agjencia e Statistikave të Kosovës në Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit tregon se vendimi i Qeverisë së Kosovës, për përshkallëzimin e TVSH-së, ka ndikuar në masë prej -0.4 për qind në koston e jetesës në muajin shtator, krahasuar me muajin gusht 2015.

“Rënie e indeksit të harmonizuar të çmimeve të konsumit vërehet te nëngrupet: buka dhe drithërat -1,9%, pemët -6,7%, furnizimi me ujë dhe shërbimet e ndryshme që kanë të bëjnë me vendbanimin -6,3%, rryma, gazi dhe lëndë djegëse të tjera -3,4%, përdorimi i pajisjeve për transportin personal -3,4% (rënie e çmimit të benzinës dhe naftës për -4,1%), shërbimet për transport -5,8% (rënie e çmimit të biletave me aeroplan) me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej -1,0% për qind”, thuhet në raportin e IHÇK.

Ndërkaq, rënia u neutralizua kryesisht nga ngritja e indeksit të harmonizuar të çmimeve të konsumit te nëngrupet: qumështi, djathi dhe vezët 2,0% (ngritje e çmimit të vezëve), perimet 3,2%, mallrat dhe shërbimet për mirëmbajtjen e zakonshme të ekonomisë shtëpiake 1,2%, prodhimet dhe pajisjet mjekësore 2.4%, blerja e automjeteve 1,5% me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 0,7% për qind në IHÇK.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/lirohet-buka-shtrenjtohen-vezet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala