Liberalizimi i vizave peng i korrupsionit

Autori:Avdyl Pajaziti

Krimi i organizuar dhe korrupsioni janë bërë sebep që Kosova të mbetet enklavë e Evropës për nga liria e lëvizjes. Pa një luftë serioze kundër tyre nuk do të ketë liberalizim vizash, shkruan sot Koha Ditore.
Bekim Çollaku, ministër i Integrimit Evropian, i ka thënë të hënën gazetës se Udhërrëfyesi për liberalizimin e vizave nuk përmban më vete vetëm kritere strikte teknike dhe se një pjesë e madhe e këtyre kritereve janë të natyrës politike dhe subjekt i interpretimit lidhur me përmbushjen e tyre. Dhe ka pranuar se ka veprime të mbetura për t’u përmbushur, e që ndërlidhen pikërisht me këtë çështje.
“Këtu flasim për veprimet në të cilat duhet punuar edhe më shumë dhe ato në mënyrë ekskluzive lidhen me rezultatet në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit”, ka thënë Çollaku.
Në dy javët e fundit brenda Qeverisë së Kosovës kanë ofruar të dhëna konfrontuese përkitazi me përmbushjen e kritereve për liberalizim të vizave dhe për një mekanizëm që duhet ngritur për t’i përfunduar brenda vitit detyrat e pakryera.
Ministri Çollaku në disa paraqitje publike ka dhënë deklaratën se Kosova ka përmbushur kriteret e përcaktuara për liberalizim. Por konstatimet e tij janë hedhur poshtë nga kryeministri Mustafa.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/liberalizimi-i-vizave-peng-i-korrupsionit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala