LDK jep dritën e gjelbër për shkarkimin e rektorit të UP?

Autori:Avdyl Pajaziti

Nga burime të informuara mirë portali ORAInfo mëson se Lidhja Demokratike e Kosovës tanimë ka dhënë dritën e gjelbër për shkarkimin e rektorit të Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu. Ky plan do të realizohet përmes dy anëtarëve të Këshillit Drejtues që vijnë nga radhët e LDK-së, Fevzi Berisha dhe Alberta Troni.

Fevzi Berisha, profesor i matematikës në Fakultetin e Ndërtimtarisë dhe të Arkitekturës u zgjodh anëtar i Këshilli të Përgjithshëm në LDK në Kuvendin e Partisë që u mbajt më 1 qershor të këtij viti, ku arriti t’i kalojë filtrat partiakë që nuk arritën t’i kalojnë as emra të njohur në LDK-së, si Vjosa Osmani dhe Arben Gashi.

Ndërkaq, një muaj më vonë u zgjodh edhe anëtar i Këshillit Drejtues të Universitetit. Fevzi Berisha ka qenë zëvendësministër i arsimit në periudhën 2004-2007 kur ministër i arsimit ka qenë Agim Veliu, ndërsa në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2010 ka qenë kandidat për deputet në listën e LDK, por, përkundër faktit se ka fituar 6450 vota nuk ka arritur të zgjidhet, raporton ORAinfo.

Përndryshe, Fevzi Berisha është i afërt me dekanin e Fakultetit ku punon, Naser Kabashi, i cili, po ashtu, është anëtar i LDK-së dhe me herët ka qenë në listën zgjedhore të kësaj partie për deputet të Kuvendit të Kosovës. Përveç kësaj, Fevzi Berisha është anëtar i komisionit profesional që ka propozuar Naser Kabashin për avancim, përkundër faktit se Berisha është profesor i matematikës, ndërsa Kabashi inxhinier i ndërtimtarisë.

Këtë propozim e ka kontestuar Komisioni për Studime i Universitetit, duke nxjerrë përfundimin se Kabashi nuk ka numër të mjaftueshëm të publikimeve për t’u avancuar. Edhe anëtarja tjetër e Këshillit Drejtues, Alberta Troni ka qenë në listën zgjedhore të LDK në vitin 2010, por nuk ka arritur te merr vota të mjaftueshme për t’u zgjedhur deputete në Kuvendin e Kosovës. Para se të bëhej anëtare e Këshillit Drejtues, Alberta Troni ka qenë prodekane e Fakultetit të Arteve.Mësohet se udhëheqja e LDK është e pakënaqur me rektorin Zejnullahu nga koha kur ka hequr nga lista e pagave në UP kryeministrin Mustafa, si dhe ministrat dhe deputetët e LDK që janë profesorë të Universitetit.

Ndërkaq, pakënaqësia ka kulmuar kur ministri nga radhët e LDK-së, Lutfi Zharku, nuk është zgjedhur profesor i Fakultetit Ekonomik, çështje e cila është diksutuar disa herë në qarqet partiake. Në një takim të organizuar të premten kryeministri i Kosovës dhe kryetari i LDK, Isa Mustafa, ka ftuar në një takim të përbashkët rektorin Zejnullahu dhe anëtarët e Këshillit Drejtues të Universitetit.

Nga burimet tona në Qeverinë e Kosovës mësojmë se takimi ka qenë formal, sa për të amortizuar presionin ndërkombëtar për të mos e shkarkuar rektorin, ndërkaq, në fakt, Fevzi Berisha dhe Alberta Troni ka marrë “izën” që ta mbështesin iniciativën e dekanëve për shkarkimin e rektorit për të cilën ORAinfo tanimë ka shkruar. Se takimi ka qenë formal mund të përfundohet edhe nga komunikata tejet “e thatë” e lëshuar nga Zyra e Kryeministrit ku, përveç tjerash, thuhet se Qeveria mbështet angazhimin e “të gjitha organeve të Universitetit për ruajtjen e stabilitetit institucional dhe lirisë akademike, si dhe trajtimin me përgjegjësi të interesave të studentëve të Universitetit të Prishtinës”. “Ky zhvillim e bën të mundshëm skenarin për shkarkimin e rektorit” thot burimi ynë, duke u shprehur i rezervuar për rezultatin përfundimtar, pasi katër anëtarët e Këshillit Drejtues të emëruar nga ministri Arsim Bajrami ende nuk e kanë ndarë mendjen e tyre, ndërsa për shkarkimin e rektorit nevojiten gjashtë vota. (ORAinfo)

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ldk-jep-driten-e-gjelber-per-shkarkimin-e-rektorit-te-up/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala