Largimi i kosovarëve shqetëson BE-në

Autori:Avdyl Pajaziti

Bashkimi Evropian ka shprehur shqetësime përballë eksodit të shqiptarëve të Kosovës drejt vendeve të unionit.

Në një intervistë për emisionin “Ballkan Magazine” në “Ora News”, Maja Kocijancic, zëdhënësja e përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se BE-ja po e monitoron seriozisht këtë çështje, ndërsa ka kërkuar nga qeveria e Kosovës të forcojë kontrollin e kufirit. “Është e vërtetë se në muajt e fundit ka pasur një rritje të konsiderueshme në detektimin e kalimeve të parregullta në pikat kufitare të qytetarëve të Kosovës, si për shembull në kufirin serbo-hungarez dhe ka pasur gjithashtu rritje te konsiderueshme të kërkesave për azil nga Kosova në vende si Hungaria dhe Gjermania. Ne e kemi vënë re këtë sigurisht, po e monitorojmë dhe kemi qenë në kontakt me Qeverinë e Kosovës për këtë. Ne besojmë se qeveria e Kosovës duhet të përforcojë fushatat informuese për udhëtarët, duhet të forcojë kontrollin e kufirit në përputhje me të drejtat bazë, të hetojë për shembull kompanitë e autobusëve që po e lehtësojnë udhëtimin nga Kosova dhe nga Beogradi drejt kufirit hungarez dhe po kështu të forcojë veprimin dhe bashkëpunimin qoftë me vendet transit, qoftë me vendet e destinacionit”, ka thënë ajo.

Kocijancic ka shtuar se këto janë të gjitha çështje që janë ngritur edhe në takimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. “Kjo çështje u ngrit dhe të dy kryeministrat. Kryeministri Mustafa dhe kryeministri Vuçiq, ranë dakord që do të punojnë për t’i trajtuar këto sfida”, është shprehur Kocijancic.

Sipas saj, po aq e rëndësishme është dhe luftimi i grupeve kriminale që bëjnë trafikimin ilegal të njerëzve. “Duke folur në përgjithësi trajtimi i trafikimit të qenieve njerëzore është një përparësi në agjendën evropiane për migrimin që është duke u përgatitur, kështu që është ndër përparësitë kyçe për Komisionin Evropian. Për të ardhur keq, por nuk është e vetmja pjesë e botës ku ndodhin këto sfida, por është shumë e rëndësishme që ti trajtojmë ato së bashku sepse bashkëpunimi i vendeve të origjinës dhe vendeve transit është i një rëndësie kyçe nëse duam të kemi sukses”, ka thënë Maja Kocijancic.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/largimi-i-kosovareve-shqeteson-be-ne/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala