Lamtumirë President! Unë po iki

Autori:Zekirja Shabani

Ramiz Dreshaj, para se të largohet nga Kosova ka bërë homazhe te varri i ish-Presidentit, Ibrahim Rugova. Ai në profilin e tij në facebook i shkruan ish-Presidentit për arsyet që e shtynë drejt migrimit.

Lexojeni të plotë postimin e tij:

“Unë po iku President më s`mundë të vijë e të vizitoj!

I frikshëm e me lotë të shkruaj President.

Unë nuk po iku nga dëshira, po iku nga pamundësia për të jetuar President, mu mbyllen te gjitha dyert ne token qe e bekoje ti o President.

S`më lënë më as të jetoj këtu, s`kam nga t`ja mbajë por unë po iku i trishtuar dhe pa asnjë shpresë para vetës, s`kam askujt t`ja qajë këtë hall andaj po të drejtohem ty President, ty që më bekove por të tjerët pas teje më mallkuan o President!

Është rrugë e rëndë, por këtu nuk shohë dritë as në fund të tunellit, gjithëçka duket e pa shpresë, një grup njerzish kanë uzurpuar gjithëçka në Dardaninë tënde o President, e ne populli ytë që ti na prire edhe në ditët më të vështira jemi dorëzuar.

Sot s`ka kush t`na prinë, sot na injorojn, na shajn e na degradojnë. Sot të jesh Rugovist është e vështirë ngase s`ke vend në tokën tënde!

Dëshprim është President, sot kur babai i një dëshmori e që e kishte të vetmin fëmijë shkon tek varri dhe i thotë varrit të birit dëshmor: Lamtumirë o birë, unë po ta kthej shpinën dhe po e lë vendin për të cilin dhe jetën ti o drita e vetme e jetës sime.

E dhimbëshme President, por jeta po të ballafaqojka dhe po të sjellka në situatë që ti thuash lamtumirë edhe varrit të birit dëshmor!

Lamtumirë President!

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/lamtumire-president-une-po-iki/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala