Lamtumirë Facebook

Autori:Avdyl Pajaziti

Facebook dhe Europa janë në mosmarrëveshje të forta mes tyre. ai që ka rrëfyer gjithçka ka qenë Richard Allan, shefi i Policisë Publike të Facebook, i cili në Financial Times ka kritikuar ashpër normat evropiane sa i takon kompanive amerikane në tregun vendas.

Duke nisur nga vendet e Ulëta, përfshirë edhe Gjermaninë e rrethinat e saj, vende ekonomikisht të forta, por të dobëta në pikëpamjen burokratike, sipas Allan, kanë ligje të cilat janë tepër të ashpra dhe që zgjasin muaj të tëra me realizimin teknik të disa kërkesave.

Sipas menaxherit për punët në Europë, një agjenci amerikane duhet tu nënshtrohet disa rregullave të forta në këtë kontinent si dhe 28 varianteve në ndryshim të vazhdueshëm të rregullave në shtete të ndryshme. Në kërkimin e tij, Allan bëhet shpesh shumë i hekurt, duke konfirmuar se një situatë e tillë mund të “shkurajojë nisjen e punimeve dhe hapjen e aplikacioneve të reja në Europë”.

Këto kushte në legjislacion mund të ngadalësojnë shërbimin e c në vend dhe njëkohësisht mund të çojnë në pezullimin e eksesit në rrjetin social

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/lamtumire-facebook/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala