Ky është moti për këtë javë

Autori:Avdyl Pajaziti

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se temperaturat e larta që po mbretërojnë në Kosovë do të pësojnë një rënie të lehtë.

Sipas IHK-së vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ulët atmosferik.

“Këto masa të ajrit të cilat kanë origjinë nga veriu i kontinentit do të vazhdojnë të jenë të qëndrueshme edhe për disa ditë, por që vlerat e temperaturave maksimale do të pësojnë rënie të lehta për shakë të reshjeve të shiut të cilat u regjistruan dje dhe sot në pjesën dërmuese të vendit tonë me theks të veçantë pjesën perëndimore ,veriperëndimore dhe jugperëndimore”, thuhet në komunikatën e IHMK-së.

“Pothuaj se gjatë gjithë javës do të mbretërojnë temperaturat e njëjta, maksimalet nga 30-33 gradë celsius, kurse minimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 14-16 gradë celsius.

Derisa në viset  malore  temperaturat maksimale do të jenë nën 29 gradë celsius”.

“Do të fryjë erë drejtimesh të ndryshme, por që dominuese do të jetë verilindja, shpejtësia e së cilës do të arrijë nga 1-9m/s”.

IHK njofton se riga të dobëta dhe të izoluara  pritet të ketë nga dita e enjte të cilat do t’i përfshijnë disa lokalitete.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ky-eshte-moti-per-kete-jave-5/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala