Ky është moti për këtë javë

Autori:Avdyl Pajaziti

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka parashikuar këtë javë do të mbajë mot kryesisht me diell.

Temperaturat do të sillen prej 26 deri 30 gradë celsius. Moti me diell dhe i qetë do të jetë përgjatë tërë bregdetit shqiptar.

Vendi do të ndikohet nga fushat me presion stabil atmosferik. Në këto kushte do të mbajë mot kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10C-13C celsius, kurse , maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 26C deri 30C, në fundjavë.

Shtypja atmosferike do t’i ruaj vlerat e normales, lagështia relative e ajrit, në mëngjes do të jetë 83%, gjatë ditës do të bie në 37%, dukshmëria horizontale do të arrijë mbi 10km, kurse era deri të premten do të fryjë nga verilindja me shpejtësi 1-6m/s, ndërsa gjatë vikendit do ta ndërrojë drejtimin kah juglindja.

Gjatë javës ( të mërkurën dhe të enjten)vende-vende pritet të ketë edhe riga lokale shiu, të cilat do të përcillen edhe me shkarkime rrufesh.

Në bazë të parashikimeve numerike edhe për gjatë bregdetit shqiptar , duke filluar nga Velepoja e deri në Vlorë do të mbajë mot me diel l dhe relativisht i qetë.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 13C deri 15C celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 27C deri 30C celsius. Do të fryjë erë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi 1-8m/s, kryesisht në orët e pasdites, thuhet në parashikimin e IHMK-së për javën në vijim.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ky-eshte-moti-per-kete-jave-4/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala