Kush po ikë?

Autori:Avdyl Pajaziti

Në një konferencë për media, Grupi thekson se rajoni i Mitrovicës, është rajoni me gatishmërinë më të lartë Gatishmëria për të emigruar vazhdon të mbetet e lartë, përkundër deklarimeve të vazhdueshme nga zyrtarët e BE-së se azili nuk do u njihet qytetarëve të Kosovës.

Në një anketë të zhvilluar në përfshinë qytetet e Kosovës nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike, del se 37.2 për qind të anketuarve do të emigronin jashtë Kosovës për një jetë më të mirë.

Rajoni i Mitrovicës, është rajoni me gatishmërinë më të lartë për të emigruar drejt vendeve të Evropës, tha analistja Delfinë Elshani.

Grupi për Studime Juridike dhe Politike, rekomandon tek qeveria e Kosovës që sa më parë, të krijojë vende sezonale të punës, të zhvilloj më shumë sektorin privat, si dhe të investojë në ato vende ku rreziku për të emigruar është i lartë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kush-po-ike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala