Kush janë sirianët?

Autori:Avdyl Pajaziti

Shtypja nga të dyja anët, në njërën anë nga ISIS dhe tjetrën nga regjimi i Bashar Al-Asad, bëri që populli sirian të ia mësyjë Evropës për të kërkuar shpëtim.

Siria ka popullësi mbi 17 milion banorë, ku 90.3 për qind e tyre janë arab, kurd,armenian dhe 9.7 për qind përbëhet nga pakicat e tjera, me religjionet dominante si feja Islame me 87 për qind, feja katolike 10 për qind.

Papunësia në Siri shënon 33 për qind, e matur në vitin 2014, ku dominon papunësia e gjinisë femërore me 40.2 për qind dhe 19.2 për qind meshkujt.

Forcat punëtore janë të ndara në tri sektore kryesore, ku kryesorja janë shërbimet me 67 për qind, Industria 16 për qind, dhe agrikultura ne 17 për qind.

Ndër prodhimet kryesore të agrikulturës janë: gruri, pambuku dhe sheqeri. Varfëria e skajshme përbën 11.9 për qind të popullsisë totale./Gazeta Fjala/

Syria's heritage in ruins
Syria’s heritage in ruins

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kush-jane-sirianet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala